Zasady uprawy kukurydzy

Kukurydza należy do zbóż wymagających pod względem temperatur, jest ciepłolubna, lubi temperatury powyżej 16 st. Celsjusza, zaś optymalna to 22°C. 

Kukurydza wschodzi równomiernie w temperaturze 9 - 10 °C.

Proces kiełkowania kukurydzy odbywa się w glebie przy temperaturach 6 st. Celsjusza. Kukurydza jest odporna na przymrozki do -3°C. Fazy od kwitnienia do dojrzewania nie są tak wymagające, jeśli chodzi o temperatury.

Nie należy do zbóż wymagających dużego nawadniania, ponieważ posiada dobrze rozwinięty system korzeni, dlatego łatwiej toleruje suszę czy niedobory wody. Jednak, w czasie kwitnienia, czyli w lipcu oraz na początku sierpnia wymaga większego nawadniania.

Rekomenduje się uprawę kukurydzy w systemie rolniczym zwanym monokulturą, przez 3-4 lata z rzędu. Wysiew kukurydzy należy rozpocząć już w drugiej połowie kwietnia w płd.- zach.części Polski, natomiast od 25 kwietnia do 5 maja w rejonach płd.- wschodnich, do 10 maja w pozostałych częściach. Właściwy czas wysiewania nasion kukurydzy gwarantuje lepszy rozwój systemu korzeniowego, a w konsekwencji większe plony.

Różne etapy rozwoju kukurydzy:

  • Kiełkowanie
  • Wschody
  • Rozwój liści 3-4
  • Rozwój liści 6-9
  • Początek rozwoju kolby
  • Kwitnienie
  • Dojrzewanie

wymagają różnych nawozów


Wymagania glebowe, nawożenie kukurydzy.

Najlepsze plony kukurydzy uzyskiwane są, między innymi, na glebach: 

  • lekkich,
  • niskich torfach,
  • o odczynie w 1M KCl powyżej 5,5 pH w 1M KCI, 
  • o dużej zawartości próchnicy i 
  • o przeciętniej zasobności przyswajalnych postaci fosforu, potasu i magnezu
  • kompleksów górskim pszennym oraz zbożowym.


Jakie nawozy pod kukurydzę? Programy nawożenia kukurydzy według Novagra.

Jakie nawozy pod kukurydze, jakie odżywki na kukurydzę należy stosować, aby cieszyć się wysokimi plonami oraz zdrowymi kolbami? Efektywny wybór nawozów pod kukurydzę związany jest wiedzą o jakości gleby. Należy podkreślić, że azot należy do kluczowych składników wpływających pozytywnie na wysokość plonów, jednak powinno się go dostarczać wraz z innymi makro i mikroskładnikami.

Nasze specjalistyczne Programy nawożenia VitaStar® doskonale zdają egzamin w przypadku upraw polowych, sadowniczych i warzywniczych. Zostały one stworzone z wykorzystaniem nowoczesnych składników, w tym innowacyjnego białka CARPRAMID®.

Program nawożenia kukurydzy to specjalistyczny plan podający dawkowanie w litrach na hektar. Aby poznać szczegóły użycia poszczególnych nawozów, należy odnaleźć i pobrać określony plik pod adresem: https://www.novagra.com.pl/programy-upraw.


Etap kiełkowania wspierany jest produktem VitaStar® Seed Power, barwiącą zaprawą donasienną, który zabezpiecza szybszy rozwój systemu korzeniowego oraz całej rośliny i podwyższa odporność. 

Kiełkujące plony aż do etapu trzech liści, pobierają energię z bielma nasion, a nasz innowacyjny produkt - nawóz do zaprawiania nasion ze składnikami odżywczymi, takimi jak fosfor oraz pozostałe makroelementy, dostarcza tę energię nasionom.



Kompleksowe nawożenie kukurydzy


VitaStar® AminoSuper i VitaStar® AscoSuper to zawiesinowe nawozy dolistne z atrybutami biostymulującymi, które w przypadku kukurydzy należy stosować w fazach: wschodu oraz rozwoju liści 3-4

Na etapie rozwoju liści 3-4 stosuje się także Vitastar® P - roztworowy nawóz dolistny o znaczącej zawartości fosforu.

VitaStar® +36 zawierający duże ilości azotu, dostarczany jest w 3 kolejnych stadiach, tj.: rozwój liści 3-4, rozwój liści 6-9, początek rozwoju kolby.

Program Nawożenia Kukurydzy zakłada dokarmianie rośliny zawiesinowym nawozem mineralnym zawierającym cynk oraz bor : Vita Star ZN+B, w dwóch następujących fazach: rozwoju liści 6-9 oraz początku rozwoju kolby. 

Początek rozwoju kolby” to czas, gdy należy stosować dwa doskonałe produkty zawiesinowe:

  • VitaStar® SUPER Kombi, nawóz, który posiada w składzie wysoko stężone: potas, magnez, azot i siarkę;
  • VitaStar® SUPER Mikro - skoncentrowany nawóz wzbogacony azotem, fosforem, potasem i mikroskładnikami;
Share by: