Nawożenie soi

Soja to roślina, której nawożenie jest niewątpliwie ciekawym zagadnieniem ze względu na jej niestandardowe wymagania względem dostarczania azotu. Jest to bowiem roślina, która żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi z gatunku bradyrhizobium japonicum — ma więc zdolność do wiązania azotu atmosferycznego.

Czytając ten artykuł, dowiesz się podstawowych informacji dotyczących nawożenia soi.

Azotowe nawożenie soi — tak czy nie?

Rośliny strączkowe (do których należy soja) do prawidłowego wzrostu i plonowania potrzebują składników pokarmowych dostarczonych w odpowiednich proporcjach. Przed przejściem do nawożenia istotne jest badanie składu chemicznego gleby, żeby sprawdzić jej zasobność w konkretne pierwiastki, a następnie dobrać odpowiednie nawozy.

Azot jest pierwiastkiem, od którego zależny jest proces wzrostu wielu roślin, natomiast w uprawie soi nie należy podawać nawozów azotowych w nadmiernych ilościach, ponieważ w skrajnych przypadkach przenawożenie azotem może zaburzyć proces tworzenia się brodawek korzeniowych.

Ze względu na zdolność bakterii brodawkowych, które kolonizują korzenie soi, do wiązania azotu atmosferycznego, nawożenie soi azotem ogranicza się zazwyczaj do dawki 20-30 kg N/ha podawanej przedsiewnie — w postaci dawki startowej.

Jakich pierwiastków potrzebuje soja?

Po wykonaniu analizy składu chemicznego gleby można dokładnie określić, których pierwiastków i w jakiej ilości należy dostarczyć, żeby zapewnić roślinom soi dobre warunki do wzrostu.

Bazowo przyjmuje się, że w uprawie soi bardzo ważna jest podaż potasu (K) i fosforu (P). Nawożenie soi tymi pierwiastkami jest istotne, ponieważ ich obecność gwarantuje nie tylko odpowiedni plon, ale także wspomaga proces asymilacji azotu atmosferycznego przez bakterie brodawkowe. W celu uzupełnienia fosforu polecamy nawóz VitaStar Macro K.

Magnez (Mg) to składnik odżywczy, który jest bardzo istotny dla roślin — wchodzi w skład chlorofilu, pomaga utrzymać równowagę jonową w roślinie. W zależności od pH gleby magnez można podawać w formie wapna magnezowego (w glebach kwaśnych) lub siarczanu magnezu (kiedy pH gleby jest odpowiednie dla soi). Magnez można podawać także dolistnie.

Siarka pomaga w prawidłowym procesie wiązania azotu z atmosfery przez bradyrhizobium japonicum oraz w wytwarzaniu białka wysokiej jakości, dlatego warto zastosować nawożenie siarką, szczególnie w przypadku jej deficytu w glebie.

Bor, miedź, molibden, mangan i cynk — nawożenie soi tymi mikroelementami może zostać przeprowadzone dolistnie, ponieważ jest to efektywniejszy sposób uzupełnienia tych składników w porównaniu z nawożeniem doglebowym.

Podsumowanie informacji

Przed nawożeniem soi najlepiej wykonać analizę składu chemicznego gleby.

Należy pamiętać, żeby nie przenawozić gleby azotem, ponieważ może mieć to skutek odwrotny do zamierzonego.

Podaż siarki i magnezu znacząco wpływa na jakość plonów — należy zadbać o dostępność tych składników w glebie.

Mikroelementy (bor, miedź, molibden itp.) najlepiej podawać dolistnie.

Share by: