PL / EN
Rozważasz zasadzenie jabłoni w swoim sadzie lub zastanawiasz się, w jaki sposób sprawić, żeby plony były obfite i wysokiej jakości? Jabłoń w celu wytworzenia zdrowych, dobrze wybarwionych i smacznych owoców potrzebuje dobrego zaopatrzenia w składniki pokarmowe przez cały okres wegetacji.
W tym tekście znajdziesz podstawowe informacje na temat najistotniejszych mikro i makroelementów potrzebnych dla prawidłowego rozwoju i owocowania tych drzew, a dzięki temu łatwiej będzie Ci zadecydować jaki nawóz do nawożenia jabłoni zastosować.
Po pierwsze — nawożenie jabłoni powinno być poprzedzone analizą składu chemicznego gleby. Wyniki analizy pozwolą dobrać najbardziej efektywny sposób nawożenia. Po drugie — pH gleby powinno zostać uregulowane, aby zapewnić drzewom prawidłowy pobór składników odżywczych (optymalny odczyn gleby dla jabłoni powinien być lekko kwaśny).
Podstawowe składniki pokarmowe, które należy w odpowiednich proporcjach dostarczyć jabłoni to azot, fosfor, potas i wapń. Dostarczenie azotu jest szczególnie potrzebne przed i po okresie kwitnienia. Doskonałym wsparciem w okresie kwitnienia jest nawóz VitaStar AminoSuper, który dostarcza aminokwasów, bioregulatorów oraz witamin.
Fosfor jest istotny w procesie wytwarzania owoców. Odpowiednie zaopatrzenie w fosfor w okresie wzrostu i dojrzewania owoców sprawi, że osiągną odpowiednią wielkość i wysoką jakość. W dostarczeniu fosforu pomaga nawóz VitaStar P.
Potas wpływa na smak i wygląd owoców, ponieważ bierze udział m.in. w biosyntezie cukrów, dlatego poleca się stosowanie nawozów potasowych w fazie wzrostu zawiązków i wzrostu owoców.
Wapń ma duży wpływ na jakość owoców, ponieważ bierze udział w prawidłowym wykształcaniu się ścian komórkowych oraz funkcjonowaniu organelli komórkowych w owocach. Odpowiednie zaopatrzenie rośliny w wapń zapobiega również występowaniu chorób takich jak m.in. gorzka plamistość podskórna. Nawozy bogate w wapń poleca się stosować w okresie wzrostu i dojrzewania owoców — polecamy nawóz do nawożenia jabłoni VitaStar AminoCa.
Nawożenie dolistne umożliwia efektywne uzupełnianie niedoborów składników odżywczych. Szczególnie poleca się stosowanie nawozów dolistnych, kiedy roślina ma utrudniony pobór składników mineralnych z gleby np. w przypadku intensywnych opadów, które mogą osłabić aktywność systemu korzeniowego. Zastosowanie dolistnych nawozów to dobry sposób na dostarczenie boru i cynku na początku wegetacji i po zbiorach.
Dobieranie odpowiedniego nawozu powinno być poprzedzone analizą składu chemicznego i uregulowaniem odczynu pH gleby.
W celu odżywienia drzew potasem, fosforem, wapniem, cynkiem i borem dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawożenia dolistnego.