Nawóz do nawożenia grusz

Wiedza na temat podstawowych potrzeb gruszy jest istotna, ponieważ to drzewo ma stosunkowo duże wymagania pokarmowe i glebowe.

Jeżeli uprawiasz lub planujesz zacząć uprawianie gruszy w swoim sadzie i chcesz się do tego przygotować merytorycznie, przeczytaj ten tekst, aby zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi nawożenia gruszy i zapewnienia jej optymalnych warunków do zdrowego wzrostu i owocowania. Dowiesz się jaki nawóz do nawożenia grusz wybrać oraz jaki sposób podania jest najbardziej skuteczny.

Grusza — wrażliwość na niedobory

Azot jest pierwiastkiem, którego grusza potrzebuje w dużych ilościach (ma większe zapotrzebowanie na azot niż inne drzewa ziarnkowe jak np. jabłoń). Brak odpowiedniej ilości azotu może spowodować, że liście drzewa będą żółknąć, owoce będą źle wykształcone (mogą mieć zbyt krótką szyjkę) lub będą mieć nieprawidłową barwę.

Grusze są także wrażliwe na niedobór potasu, żelaza, miedzi, boru — te pierwiastki zapewniają m.in. zwiększenie odporności drzewa na patogeny, prawidłowe przewodzenie wody i składników pokarmowych, prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy czy prawidłowe kwitnienie.

Grusza wykazuje również dużą wrażliwość na niedobory wody w glebie, dlatego oprócz stosowania nawozów należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża.

Stosowanie nawozów dolistnych w uprawie gruszy

Wczesną wiosną, w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców grusza ma wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale ilość liści na drzewie w tym okresie jest mniejsza niż w późniejszych etapach.

Dolistne dokarmianie drzew owocowych jest wysoce efektywne, ale tylko jeżeli jest wykonywane w odpowiednim momencie — kiedy masa liści na drzewach jest wysoka. W przypadku gruszy nawożenie dolistne przynosi najlepsze efekty jeżeli jest zastosowane tuż po zbiorach, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Dolistny nawóz do nawożenia grusz stosowany po zbiorach powinien być bogaty w cynk, bor oraz mocznik.

Stosowanie nawozu dolistnego dostarcza drzewom odpowiednią ilość składników pokarmowych niezależnie od ich obecności w glebie oraz zapewnia szybkie i skuteczne uzupełnienie niedoborów mikro i makroelementów. Nawożenie grusz dolistnie jest idealnym sposobem na uzupełnienie składników trudniej dostępnych z nawożenia doglebowego.


Kompleksowe nawożenie grusz


Grusza jest drzewem owocowym o wysokich wymaganiach glebowych, wysokiej wrażliwości na niedobór wody oraz niektórych składników odżywczych (azotu, potasu, żelaza, boru, miedzi). Oferowane w sklepie Novagra nawozy VitaStar K, VitaStar Bor i VitaStar SUPER Zn+B to dobry wybór na szybkie uzupełnienie niedoborów.

Najlepiej jest wykonać analizę składu chemicznego gleby oraz liści i dobrać odpowiedni nawóz na tej podstawie. Analiza pomoże też dobrać odpowiednie dawki nawozu.

Dolistny nawóz do nawożenia grusz jest wysoce efektywnym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, ale należy pamiętać, żeby stosować go w odpowiednim momencie — najlepiej tuż po zbiorach owoców.


Share by: