Nawóz do nawożenia czereśni

Dostosowanie nawozu w uprawie czereśni to złożone zagadnienie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko skład chemiczny gleby, ale najlepiej przeprowadzić też analizę chemiczną liści. Analiza składników chemicznych zawartych w liściach nie jest koniecznością, natomiast pozwala zdobyć dodatkowe informacje na temat drzewa czereśni, a co za tym idzie ułatwić proces dobierania odpowiedniego nawozu. Pomocnym i zarazem najłatwiej dostępnym narzędziem w doborze nawozu jest obserwacja drzew, ponieważ niedobory niektórych pierwiastków są widoczne np. na liściach czy owocach.

W dalszej części artykułu znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jaki nawóz do nawożenia czereśni wybrać, biorąc pod uwagę potrzeby drzew pestkowych.

Czereśnia — składniki pokarmowe, których należy jej dostarczyć

Przed podaniem nawozów dostarczających konkretnych składników pokarmowych należy zadbać o odpowiedni poziom pH gleby. Czereśnia do prawidłowego rozwoju powinna mieć zapewnione pH na poziomie 6,8-7,1, dlatego jeżeli odczyn jest zbyt kwaśny, powinno się wykonać wapnowanie gleby. Zmniejszenie zakwaszenia gleby zapewnia prawidłową przyswajalność składników pokarmowych.

Azot (N) — azotowy nawóz do nawożenia czereśni można stosować przez cały okres wegetacji jeżeli podawany jest w roztworze wodnym podczas podlewania rośliny, a nawożenie doglebowe stosuje się wiosną. Dawka nawozu azotowego powinna być dokładnie dostosowana, ponieważ przenawożenie azotem może spowodować zbyt intensywny wzrost rośliny i doprowadzić do podatności na czynniki chorobotwórcze.

Fosfor (P), Potas (K), Magnez (Mg) — niedobory każdego z tych pierwiastków są dobrze widoczne na liściach czereśni, dlatego obserwacja i analiza chemiczna liści powinny być głównym wskaźnikiem dot. nawożenia tymi składnikami. Nawozy fosforowe, potasowe i magnezowe w uprawie czereśni stosuje się głównie dolistnie.

Wapń (Ca) — pękanie owoców może doprowadzić nie tylko do zmniejszenia plonu, ale także do rozwoju chorób grzybowych. Nawozy z podwyższoną zawartością wapnia mogą temu zapobiegać — stosuje się je w fazie owocowania (od wzrostu zawiązków do dojrzewania owoców), co ogranicza pękanie owoców. Idealnym nawozem do stosowania w okresie wzrostu i dojrzewania owoców jest VitaStar SUPER Ca.


Kompleksowe nawożenie czereśni


Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na dobór odpowiednich nawozów jest analiza składu chemicznego gleby oraz liści.

Najważniejsze pierwiastki chemiczne, których czereśnia potrzebuje do wzrostu i owocowania w dobrej kondycji to azot, fosfor, potas, magnez i wapń.

Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji dotyczących rozłożenia nawożenia w czasie, zapraszamy do zapoznania się z programem nawożenia czereśni dostępnym na naszej stronie www.novagra.com.pl

Po przeczytaniu tego tekstu powinieneś mieć podstawowe informacje pozwalające Ci zadecydować jaki nawóz do nawożenia czereśni zastosować.

Share by: